Göz Stresi/Gerginliği

Göz Stresi Gerginliği

Göz yorgunluğunun yaygın olarak görülen nedenleri; alerji, yanlış görme, parlak ışık ve uzun süre düşük ışıkta kitap okuma, uyku eksikliği, dijital cihazlara uzun süre bakmak vb. Göz yorgunluğu birçok rahatsızlığın nedeni olabilir. Buna ilişkin bazı belirtiler kızarıklık ve tahriş, odaklanma zorluğu, kuru ya da sulu gözler, bulanık ya da çift görme, ışığa duyarlılık, boyun, omuz, sırt ya da baş ağrılarıdır.. Göz yorgunluğu için göz damlası ve ilaçlar olmasına rağmen göz yorgunluğunu hafifletmenin birçok doğal yöntemi de bulunmaktadır. İşte sizlere göz yorgunluğunu azaltmanın en iyi yolu;

Gözlerinizi bir doktora kontrol ettirin.
Uygun ışıklandırma olup olmadığını kontrol edin.
Gözlerinizi periyodik biçimde dinlendirin.
Okumak için gün ışığını tercih edin.
Gözlüklerinizi temizleyin.
Kalkıp biraz dolaşın.
Sık aralar verin (10 dk. da bir gözlerinizi kırpıştırın)
Boynunuzu hareket ettirmeyin.
Göz dinlendirme egzersizleri yapın
Flüoresan lambasında okumak gözü yorar.
Kitabı 30-60 cm mesafede ve 700 eğimle tutun
Okurken Omurga ve Duruşunuza Dikkat Edin.
GÖZLERİNİZİ DİNLENDİRMEK İÇİN BİRKAÇ ÖNERİ

GÖZ MASAJI: Göz yorgunluğunu azaltmak için günlük olarak göz kapaklarına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu sayede gözlerdeki kan dolaşımını artırarak, göz çevresindeki kasları gevşetebilir siniz. Aynı zamanda gözyaşı bezlerini teşvik etmek göz kuruluğunu önlemeye de yardımcı olur. Kaslara masaj uygulamak için yavaşça parmaklarınızı kullanarak yaklaşık 10-20 saniye kaşları ve göz kapaklarını yukarı kaldırın. Alt göz kapağına masaj için yavaşça yaklaşık 10-20 saniye kadar kemiğe masaj uygulayın. Ayrıca yanağa ve yanak kemiklerine de masaj yapın. Günlük olarak bu işlemi 1 yada 2 kez tekrarlayın.

AVUÇ İÇİ: Dik olarak oturun. Ellerinizi hızla birbirine sürterek ısıtın. Ardından gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarının üzerine çok fazla baskı uygulamadan onlara sıcak avuçlarınızı kapatın. Yaklaşık 30 saniye boyunca karanlığın tadını çıkararak rahatlayın. Sonrasında gözlerinizi yavaş yavaş açın ve etrafa bakın. Bu işlemi 3-5 kez tekrarlayın

GÜNEŞLENME: Güneşin hayati yaşam enerjileri gözleriniz için çok faydalı gelecektir. Sabahın erken saatlerinde güneşli bir yerde oturun.( 8:00 ve 10:00 saatlerini tercih edin) Gözlerinizi kapatın ve güneş ışığının göz kapaklarınızın üzerine düşmesini sağlayın. Gözlerinizde güneşin sıcaklığını hissedin ve yavaş yavaş gözlerinizi aşağı yukarı hareket ettirin. Ardından da sağa sola, tekrardan sağa ve saat yönünün tersine doğru hareket ettirin. 5 dakika boyunca bu işlemi tekrarlayın. Ardından da “AVUÇ İÇİ” işlemi uygulayın.

SICAK KOMPRES Sıcak kompres de göz yorgunluğunu azaltmak için bir başka yoldur. Bu gözlerinizin etrafındaki kasları gevşeterek göz yorgunluğunu azaltmada ve kuru gözleri yatıştırmada etkili olacaktır. Aynı zamanda gözlerde oluşan arpacık ve ağrıyı da azaltacaktır. Sıcak suya yumuşak bir bezi batırın ve sıkın. Ardından rahatça uzanarak gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınızın üzerine bu bezi koyun. 1 dakika boyunca yavaş yavaş nefes alın ve rahatlayın. Bezi değiştirin ve bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın. Bu tedaviyi günlük olarak 1 yada 2 kez uygulayın.